Firma- czym dokładnie jest? Co oznacza i co się z nią wiąże?


czym jest firma

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa może okazać się bardzo opłacalne, ponieważ dzięki temu można zarobić znacznie więcej, niż przykładowo pracując na etacie. Zatem czym dokładnie jest firma? Co oznacza ten termin i co dokładnie się z tym wiąże? 

 

Firma- coraz bardziej popularna

 

Na otworzenie własnej działalności gospodarczej decyduje się coraz więcej osób. Zgodnie z aktualnie używaną definicją, którą możemy znaleźć w bardzo wielu encyklopediach ekonomicznych, firma to nic innego jak nazwa, pod którą dany przedsiębiorca prowadzi swoją działalność gospodarczą lub też zawodową. Jest ona jednym ze składników przedsiębiorstwa, a także prawem podmiotowym, który przysługuje każdemu przedsiębiorcy. Słowo to najprawdopodobniej przyjęło się w języku polskim od francuskiego “firme”. Wywodzi się ono od włoskiego “firma”. Pierwotnie oznaczającego potwierdzenie umowy własnym podpisem.

 

Odpowiednia nazwa firmy

 

Z firmą nieodłącznie związana jest między innymi jej nazwa. Wiele osób sądzi, iż otwierając wspomnianą działalność gospodarczą możemy dowolnie ją nazwać. Z pewnością nie ma takich przepisów, które nakładały by na nas obowiązek, w jaki sposób dokładnie nazwać swoją firmę, jeżeli chcemy ją otworzyć w danej lokalizacji. Jednak należy pamiętać o tym, że w szczególności jeżeli taka działalność gospodarcza zawarta jest w spółkach, jej nazwa musi spełniać odpowiednie standardy.

Wyróżnia się między innymi spółkę cywilną, w takim przypadku firma musi zawierać imiona i nazwiska wszystkich wspólników. Powinna także co najmniej pierwszą literę imienia, jak również niezmienioną wersję nazwiska. Kolejny rodzaj to spółka jawna. Decydując się na taką działalność gospodarczą, powinna zawierać nazwisko lub też nazwę przynajmniej jednego wspólnika. Następnie wyróżnia się również spółkę partnerską. Powinna zawierać przede wszystkim nazwisko co najmniej jednego z partnerów obecnych w spółce.

Można na rynku spotkać także spółki komandytowe, jak również spółki komandytowo- akcyjne. Nazwa takich przedsiębiorstw musi zawierać nazwisko jednego lub też kilku komplementariuszy. Jednak jeżeli decydujemy się na założenie firmy na podstawie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie musimy przejmować się zbytnio obostrzeniami dotyczącymi nadawania nazwy naszemu przedsiębiorstwu. W tym przypadku jest zupełna dowolność, ponieważ ten rodzaj spółki nie musi posiadać w nazwie żadnych imion lub też nazwisk, jak również inicjałów właścicieli firmy.

W ostatnim czasie na rynku powstaje coraz więcej przedsiębiorstw. Nic w tym dziwnego, ponieważ prowadzenie własnego biznesu jest bardzo dochodowe w szczególności, jeżeli pieniądze są odpowiednio zainwestowane. Na powodzenie w biznesie mają wpływ także inne czynniki, jednak każdy biznesmen swoją przygodę z dużymi zarobkami rozpoczyna od dobrego pomysłu. Jeżeli wiemy dokładnie w co powinniśmy zainwestować i otworzymy taką firmę, możemy liczyć na duże pieniądze.

Firma- czym dokładnie jest? Co oznacza i co się z nią wiąże?