Czym jest bank i skąd się wziął?


czym jest bank

Obecnie praktycznie każdy z nas trzyma tam swoje pieniądze. Mowa tu o bankach, z których na co dzień korzysta wiele osób. W rozwiniętych cywilizacyjnie państwach często nie wyobrażamy sobie życia właśnie bez tych instytucji. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze były one dostępne. Zatem czym dokładnie jest bank oraz skąd się wziął? Jakie są największe banki świata?

 

Krótka historia bankowości

 

Pierwsze wzmianki o bankach sięgają już starożytności. Kilka lat przed naszą erą starożytni Rzymianie oraz Grecy posiadali swoje odpowiedniki dzisiejszych banków. Jak na tamte czasy były to bardzo rozwinięte cywilizacje, od których możemy bardzo dużo się nauczyć.

 

Ponadto pierwszą formą handlu była przede wszystkim wymiana towarowa. Kupcy przemierzali różnorodne szlaki, wymieniając towary. Sposób był bardzo prymitywny, ponieważ często bywało, że jednych towarów był nadmiar, z kolei innych brakowało. Kłopot polegał przede wszystkim na magazynowaniu, a także wiele towarów ulegało zepsuciu, znaczną większość stanowiły towary żywnościowe. Potem wprowadzono dopiero namiastki pierwotnego pieniądza: była to sól, a także zboże, jak również skóry, wino.

 

Określone towary czyli z reguły te, które nie ulegały zepsuciu, stanowiły przelicznik towarowy. Z czasem ich miejsce zajęły bardziej łatwe w obrocie metale. Początkowo miedź i brąz, a potem srebro i złoto. Twórcami pierwszych na świecie monet (w tym małych kawałków metali) prawdopodobnie byli już Fenicjanie. Początkowo miały one postać kulek o określonej wadze, a takie towary zaczęto wyceniać w zależności od popytu oraz podaży w owych kulkach. Sposób był już później znacznie prostszy, jednak zawierał jedną podstawową wadę. Zbyt wielu było chętnych na wspomniane kulki, a podróże z nimi były śmiertelnie niebezpieczne.

 

Pierwszy bank na świecie

 

Złotnicy stali się pierwszymi bankierami na świecie. Po czasie zaczęli emitować coraz więcej drogich kwitów depozytowych. Początkowo każdy bank emitował tylko swoje pieniądze. Jednak to powodowało chaos oraz zamieszanie. W gąszczu różnych eminentów bardzo trudno było było się odnaleźć. Dopiero akceptacja dokumentów przez władze państwa zaprowadziły porządek. Najstarszym obecnie istniejącym bankiem, jest powstały w 1472 roku, Monte dei Paschi di Siena. Z kolei największy bank to Industrial and Commercial Bank of China. Nazwa “bank” pochodzi od francuskiego słowa “banque” oraz od włoskiego słowa “banco”, oznaczających ławę, przy której pracowali włoscy handlarze.

 

Korzystanie z banków w dzisiejszych czasach jest bardzo dużym udogodnieniem dla każdego z nas. To właśnie dzięki nim nie musimy pobierać całej wypłaty w gotówce, a jedynie może być ona przelana na nasze konto bankowe. Kolejno podczas zakupów wystarczy mieć zwykłą kartę bankową, aby za nie zapłacić. Możemy na koncie lokować także swoje oszczędności nie obawiając się, że ktoś je ukradnie. Zalet takich rozwiązań jest bardzo wiele. Powinniśmy doceniać dzisiejsze możliwości, ponieważ kiedyś ludzie nie mieli tak dużego komfortu.

Czym jest bank i skąd się wziął?