Michael Jackson – tytan muzyki popularnej


michael jackson

W historii muzyki popularnej zapisało się całe mnóstwo nazwisk, często pochodzących ze skrajnie odmiennych światów, takich jak rock czy grunge. Główną składową fenomenu jest jednak ponadczasowość, a biorąc pod uwagę ten czynnik, najwybitniejsze jednostki tworzące muzykę w drugiej połowie dwudziestego pierwszego wieku można zapewne wyliczyć w mniej niż minutę bez większego zastanowienia.

Pierwsi byli z całą pewnością kultowi Elvis Presley i The Beatles z Johnem Lennonem na czele, który szturmem osiągnęli wszelkie możliwe na tamte czasy szczyty popularności. Wspomnieć można też o Jimie Morrisonie z The Doors i Micku Jaggerze z The Rolling Stones. Ikoniczny po dziś dzień, zarówno muzycznie jak i światopoglądowo, wydaje się także Freddie Merkury z cudownej kapeli Queen. Nie można też zapomnieć o ogromnej rewolucji, jakiej swego czasu dokonał Kurt Cobain wraz ze swoim składem Nirvana, który niejako na salony wprowadził brzmienie bardziej agresywne. Wśród nich wszystkich musi się jednak znaleźć miejsce dla jeszcze jednej osoby, która wcale nie bez powodu zyskała z czasem miano Króla Popu, a także jest bezwzględnie wykonawcą muzycznym w historii i osobą, która sprzedała setki milionów sztuk swoich albumów długogrających. Wydaje się, że tożsamość tej osoby jest już w zasadzie oczywista i nie wymaga doprecyzowywania.

 

Michael Jackson. Wokalista, muzyk, tancerz, aktor, tekściarz, kompozytor i filantrop

 

Bezsprzecznie był człowiekiem wielu talentów i w każdym z nich spełniał się równie zachwycająco, powodując opad niejednej szczęki. Urodził się w 1958 roku w Gary w amerykańskim stanie Indiana. Swoją karierę muzyczną rozpoczął już w wieku niespełna sześciu lat, występując w swoim rodzinnym zespole – The Jackson 5. Pierwszy album solowy wydał w wieku trzynastu lat, ale właściwą solową karierę muzyczną rozpoczął w roku 1979, czyli w wieku dwudziestu jeden lat. Z pewnością zdołał w tym okresie nabrać doświadczenia i obycia z pisaniem tekstów oraz śpiewem, co poskutkowało tym, że jego kariera następnie bardzo szybko nabrała rozpędu. Jego ogromna popularność rozpoczęła się wraz z wydaniem albumu “Thriller” w 1982 roku. Trzeba tu zaznaczyć, że nie była to kwestia przypadku ani technik marketingowych – to był album wręcz ikoniczny.

 


Kim był Bronisław Malinowski?


Wizjoner- który zachwycał świat

 

Nie sposób odmówić Michaelowi swego rodzaju wizjonerstwa pod wieloma względami – on w żadnym razie nie obawiał się popularyzowania nowych trendów i wręcz ich samodzielnego zapoczątkowywania. Chociażby właśnie w kwestiach promocyjnych – legendarny teledysk do utworu tytułowego z albumu “Thriller” był ogromnym powiewem świeżości w ówczesnej branży muzycznej, nikt wcześniej nie decydował się na ukazywanie kontrowersji i stosowania całkowicie nowej, odważnej stylistyki. Ogromne wrażenie robiło to zarówno wtedy, jak i po dziś dzień. To jednak nie wszystkie składowe wizjonerstwa Michaela – to on spopularyzował ruchy sceniczne, które bardzo szybko podbiły cały świat. Rzesze nastolatków popisywały się przed swoimi koleżankami nieziemsko charakterystycznym moonwalkiem, a kultowy taniec robota był nieodłącznym elementem każdej ówczesnej dyskoteki.

Pięć lat później Michael, już jako gwiazda światowego formatu, którą zachwycał się cały świat, wydał godnego następcę “Thrillera” – album pod tytułem “Bad”, który sprzedał się w prawie pięćdziesięciu milionach egzemplarzy, co znów było zdumiewającym i zachwycającym wynikiem, o jakim inni muzycy mogli tylko pomarzyć. Później wydał jeszcze trzy kolejne albumy: “Dangerous”, “HIStory” i “Invincible”. W swojej karierze muzycznej nigdy nie zaliczył żadnej wpadki i nie wydał albumu nieadekwatnego do jego ogromnego talentu – każdy był ogromnym sukcesem, czego najbardziej namacalnym dowodem jest aż czternaście nagród Grammy, które udało mu się zdobyć.

 


Harvard- uczelnia z historią


Neverland Ranch

 

Mówiąc o Jacksonie, warto wspomnieć o jego największej fanaberii, jaką było bajkowe Neverland Ranch. Byla to posiadłość Michaela, do której wprowadził się w 1988 roku. Nie była to w żadnym razie banalna rezydencja, na którą z reguły decydują się muzycy – Król Popu zbudował na jej terenie wesołe miasteczko, prywatne zoo, wioskę indiańską i stację kolejkową, a to tak naprawdę tylko część z licznych atrakcji. Michael znał się najwyraźniej nie tylko na muzyce, bo wiedział też, jak z klasą i niebanalnie wydawać zarobione pieniądze.

 

Niespodziewana śmierć Michaela Jacksona

 

25 czerwca 2009 roku miała miejsce tragedia – Michael Jackson zmarł wskutek nagłego zatrzymania akcji serca. Miał pięćdziesiąt lat. Cały świat pogrążył się w żałobie. Fani, którzy nie mogli pogodzić się ze śmiercią swojego idola i autorytetu, natychmiast zaczęli mnożyć teorie spiskowe, które, o dziwo, dwa lata później okazały się prawdziwe – śmierć nie była naturalna, przez fatalną pomyłką przyczynił się do niej prywatny lekarz muzyka, który podał mu niewłaściwy lek.

Jackson Michael bez wątpienia zasłużył na miano jednego z najwybitniejszych wykonawców muzyki popularnej w dziejach branży rozrywkowej. Autor wielu hitów, którego muzykę poznał cały świat. Niezaprzeczalny fenomen, o którym absolutnie nie wolno zapomnieć.

 


Anna Frank- Najsłynniejsza holenderska pisarka


 

Michael Jackson – tytan muzyki popularnej