Kamila Skolimowska – krótka historia sukcesu


kamila skolimowska historiemarki

Kamila Skolimowska była skazana na sukces. Ta niezwykle uparta i pracowita dziewczyna pochodziła z bardzo sportowej rodziny, która na każdym kroku wspierała i motywowała ją do dalszej walki. Talent, ciężka praca i samozaparcie doprowadziły młodą zawodniczkę do największego sukcesu – złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Od tego momentu świat sportowy stał przed nią otworem. Wydawało się, iż nic i nikt nie stanie na przeszkodzie do dalszych osiągnięć.

Stało się inaczej. 18 lutego 2009 roku świat obiegła tragiczna wiadomość – Kamila Skolimowska nie żyje. To tragiczne wydarzenie miało miejsce na zgrupowaniu polskich lekkoatletów, które odbywało się w Portugalii. Młoda zawodniczka miała zaledwie 26 lat. Na jej grobie wyryto napis: „Odchodzimy wtedy, kiedy lepsi już nie możemy być”. Szkoda, że stało się to tak szybko.

 

Kamila Skolimowska- Historia


 

Sportowe dzieciństwo Kamili Skolimowskiej

Kamila Skolimowska przyszła na świat 4 listopada 1982 roku w Warszawie. Odziedziczyła bardzo sportowe geny – matka (Teresa Skolimowska) uprawiała rzut dyskiem, a ojciec (Robert Skolimowski) to wielokrotny medalista Polski, Europy i świata w podnoszeniu ciężarów. Także brat Kamili (Robert) nie stronił od uprawiania sportu – w kręgu jego zainteresowań znajdował się rzut dyskiem i pchnięcie kulą. Nie dziwi zatem fakt, iż Kamila Skolimowska od dziecka stykała się z różnymi dyscyplinami sportu.

Początkowo ojciec próbował zarazić córkę podnoszeniem ciężarów, czego skutkiem było zabieranie jej na treningi do hali warszawskiej Legii. To przyniosło oczekiwany skutek – młodziutka Kamila w 1994 roku zdobyła brązowy medal w kategorii 59 kilogramów. Nieobce jej było także wioślarstwo, w którym udało jej się zdobyć medal juniorskich mistrzostw Polski. Jednak wizyty na boisku Legii (gdzie jej brat trenował pchnięcie kulą pod okiem Zygmunta Jałoszyńskiego) skłoniło młodą zawodniczkę do zainteresowania się lekkoatletyką. Do rzutu młotem przekonał ją Zbigniew Pałyszko. W ten sposób Kamila została zawodniczką stołeczej drużyny.

 

Czym jest bank i skąd się wziął?

 

Sportowe sukcesy

Pierwsze sukcesy w rzucie młotem przyszły bardzo szybko – Kamila Skolimowska w wieku niespełna 14 lat została mistrzynią Polski seniorek, ustanawiając jednocześnie nowy rekord kraju. W późniejszych latach szlifowała swoje nieprzeciętne umiejętności i zdobywała kolejne wyróżnienia – tytuł mistrzyni Europy juniorek i mistrzyni świata juniorów młodszych. Bardzo szybko okazało się, iż drzemią w niej ogromne możliwości – w 1997 roku mogła pochwalić się 10 wynikiem na światowych listach seniorek.

Tak duże sukcesy spowodowały, iż Kamila całkiem poważnie zaczęła myśleć o osiągnięciu dobrego rezultatu na igrzyskach olimpijskich w australijskim Sydney. I miała do tego pełne prawo – wszak do Australii jechała jako rekordzistka świata juniorek (z wynikiem 70,72 metrów). Już eliminacje pokazały, iż jest naprawdę silna – do konkursu głównego młoda Polka zakwalifikowała się z trzecim wynikiem. Bezpośrednio po nich Kamila mówiła: „Czuję się znakomicie, jest siła, jest bardzo dobra dyspozycja psychiczna, czego najlepszym dowodem mój jeden jedyny rzut, co mi dał awans do finału”. Natomiast sam konkurs przebiegał doskonale – Kamila rzucała coraz lepiej, by ostatecznie zdobyć złoto olimpijskie z wynikiem 71,16 metrów. Być może młodej zawodniczce pomógł Mazurek Dąbrowskiego, który podczas konkursu rzutu młotem był odgrywany Robertowi Korzeniowskiemu. W ten oto sposób Kamila Skolimowska została najmłodszą polską mistrzynią w historii igrzysk olimpijskich. I dzięki temu już na stałe weszła do panteonu polskich sportowców.

 

Dalsze sukcesy Kamili Skolimowskiej

Kamila Skolimowska zdobywając tytuł mistrzyni olimpijskiej miała niespełna 18 lat. I chociaż jej kolejne starty na seniorskich mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich nie przynosiły już medali, to zawodniczka wciąż poprawiała swoje wyniki – jej ostateczny rekord życiowy wynosił 76,83 metrów. Przez kilka kolejnych lat startów Kamila zwyciężyła w Igrzyskach Dobrej Woli (2001 rok), zajęła czwarte miejsce na mistrzostwach świata (2001 i 2007 rok), uplasowała się na piątym miejscu na igrzyskach w Atenach (2004 rok), zwyciężyła w Uniwersjadzie (2005 rok) i zdobyła dwa medale mistrzostw Europy (srebro w 2002 roku i brąz w 2006 roku).

 

W Polsce nie miała konkurencji – w krajowych konkursach zwyciężała aż 12 razy. Szczególnym konkursem był mityng w Dosze w 2007 roku – wtedy to zawodniczka osiągnęła swój najlepszy wynik. Pomimo tak doskonałego rekordu kolejne mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie zakończyły się porażką. A 18 lutego 2009 roku dotarła do Polski tragiczna informacja – zawodniczka poczuła się źle już na treningu i pomimo godzinnej reanimacji nie udało się jej uratować. Kamila Skolimowska zmarła w portugalskim szpitalu w wieku 26 lat, a jej pogrzeb odbył się 26 lutego 2009 roku. Prochy zawodniczki spoczęły w grobie przy Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

 

Życie prywatne

 

Rodzina, przyjaciele i kibice pamiętają Kamilę Skolimowską jako osobę wesołą, uśmiechniętą i sympatyczną, osobę niezwykle pracowitą, która nigdy się nie poddawała i zawsze dążyła do wyznaczonego celu. I chociaż sport stanowił ważną część jej życia, to Kamila nie zamykała się na inne wyzwania.

W 2005 roku obroniła pracę magisterską na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 2004 – 2009 pełniła służbę w policyjnym Oddziale Prewencji w randze sierżanta. Otrzymała dwa odznaczenia państwowe (Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski), została patronką zespołu szkół i stadionu lekkoatletycznego, a rondo na warszawskim Gocławiu jest nazwane jej imieniem.

Dodatkowo corocznym wydarzeniem upamiętniającym polską mistrzynię jest Memoriał Kamili Skolimowskiej – międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany przez Fundację Kamili Skolimowskiej. Impreza jest hołdem składanym mistrzyni – i to nie tylko w wymiarze sportowym, ale także osobistym. Bo Kamila była niezwykła.

 

Co się stało z marką Pontiac?

 


Blog Biznesowy- Historie Marki


 

Kamila Skolimowska – krótka historia sukcesu