Bronisław Malinowski- słów kilka


bronislaw malinowski

Zdecydowana większość osób nie interesuje się w ogóle lekkoatletyką. Stąd też rzadko kto słyszał o jego osobie. Bronisław Malinowski- Był to człowiek, który zdobył aż dwa medale olimpijskie. Niestety jego życie nie trwało zbyt długo na skutek tragicznej śmierci.

Bronisław Malinowski- Życiorys

Bronisław Malinowski urodził się w 1951 roku w dniu czwartego czerwca. Zamieszkiwał miejscowość Nowem nad Wisłą. Jego matka była Szkotką z pochodzenia, ojciec zaś Polakiem. Jako dziecko, od roku 1958 chodził do szkół w pobliskich miejscowościach, to jest do Buśni i Warlubia. Jego dalsza edukacja przebiegała w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Grudziądzu. Nie trwała ona długo, ponieważ w roku rozpoczęcia edukacji Malinowski zmienił szkołę na wieczorowe Samochodowe Technikum Mechaniczne w tym samym mieście. Szkołę tę ukończył w 1971 roku.

Od tego się zaczęło

Rok 1968 był bardzo ważnym czasem w życiu Malinowskiego, ponieważ rozpoczął w nim treningi w GKS „Olimpia”. Rozpoczęcie treningów ukierunkowało mężczyznę do ukończenia w 1977 roku AWFu w Poznaniu.
Czas ten jest istotny w życiu sportowca, ponieważ właśnie od tych treningów zaczęła się cała jego kariera związana z bieganiem. Dzięki rokowi 1968 w Polsce pojawił się na bieżniach przyszły mistrz.


Co z marką Polaroid?


Zasługi biegacza

Malinowski Bronisław został w 1980 roku w Moskwie mistrzem olimpijskim w biegach. W 1976 roku w Montrealu został wicemistrzem olimpijskim, zaś w biegu na trzy tysiące metrów z przeszkodami w Monachium w 1972 roku zajął wysokie czwarte miejsce. Na trzy tysiące metrów z przeszkodami został również mistrzem Europy w 1974 roku w Monachium. Ten sam sukces udało mu się odnieść także w 1978 roku w Pradze. W 1979 roku zdobył tytuł wicemistrza świata w biegach na przełaj. Bronisław Malinowski 10 sierpnia 1972 roku w Warszawie podczas mityngu na dystansie trzech tysięcy metrów z przeszkodami wyrównał rekord Europy mając czas 8:22,2 s.

Polskie sukcesy

Malinowski odnosił początkowo sukcesy w kraju. Został dziesięć razy mistrzem Polski. Zaszczytne tytuły zdobył cztery razy na dystansie trzech tysięcy metrów z przeszkodami, piciu tysięcy metrów udało mu się zdobyć trzy tytuły. Również w przełajach zdobył on trzy tytuły mistrza Polski. Rok 1973 również był dla niego udany, ponieważ został halowym mistrzem kraju na dystansie trzech tysięcy metrów. Mężczyzna aż dwadzieścia trzy razy reprezentował Polskę. Do dnia dzisiejszego to właśnie on jest sprawcą rekordu Polski na dystansach trzech tysięcy metrów, piecu tysięcy metrów, jednej mili, dwóch mili i trzech tysięcy metrów z przeszkodami.

 


Od giganta do bankruta?


Śmierć sportowca

Śmierć sportowca tak naprawdę była tragicznym wypadkiem. Dnia 27 września 1981 roku w wyniku wypadku samochodowego poniósł on śmierć. Wypadek miał miejsce na moście w Grudziądzu. Relacje wskazują, że około godziny 20:20 będąc kierowcą Audi 80 został uderzony przez samochód, który nadjeżdżał z naprzeciwka. Był to samochód ciężarowy marki KAMAZ. Do wypadku doszło na skutek tego, że kierowca samochodu ciężarowego wymijający autobus PKSu, który został zatrzymany przed barierką sygnalizującą zwężenie jezdni po prostu nie zdążył zareagować. Do dnia dzisiejszego most, na którym zginął sportowiec nosi jego imię, to jest most Bronisława Malinowskiego.

Co się działo po śmierci?

Malinowski jako wielki polski sportowiec i lekkoatleta został doceniony poprzez następujące wydarzenia:
– powstał jego pomnik w Grudziądzu przed Stadionem Centralnym,
– jego osoba została wyróżniona po śmierci nagrodą Fair Play,
– mężczyzna otrzymał również medal (Złote Klocki) za zasługi dla miasta, w którym zginął,
– 18 września 1996 roku został mu nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza przez Radę Miasta,
– powstał Klub Szkół jego imienia w całej Polsce,
– wielki sportowiec jest patronem wielu szkół w Polsce,
– w 1982 roku po raz pierwszy zorganizowano bieg uliczny jego imienia (co ważne w biegach tych biorą udział również małe dzieci),
– w latach 1982 – 2003 Miasto Grudziądz organizowało Memoriał Bronisława Malinowskiego,
– poprzez konotacje rodzinne w 2006 roku jego brat – Robert został wybrany na prezydenta Grudziądza.

Jak widać na życiorysie wyżej przedstawionej postaci w Polsce jest możliwy rozwój wspaniałych lekkoatletów. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że jest im naprawdę bardzo ciężko ćwiczyć i trenować w tym właśnie kraju, ponieważ nie jest im udzielana praktycznie żadna pomoc w tym zakresie. Stąd też warto przypominać sobie życiorysy osób tak sławnych, a przede wszystkim tak uhonorowanych. Dzięki temu wiadomo, że Polska jest krajem, w którym można faktycznie osiągnąć sukces przy odrobienie dobrej woli.

 


Blog Biznesowy- Historie Marki


 

Bronisław Malinowski- słów kilka