Anna Frank- Najsłynniejsza holenderska pisarka


Anna Frank

Druga Wojna Światowa jest szczególnym okresem w historii świata. Jednak dzieje się tak nie tylko ze względu na panujące wojenne zawirowania na terenie niemal całej kuli ziemskiej. Ważnym aspektem jest także przesunięcie granicy wrażliwości społecznej. Oczywiście ta granica jest czymś względnym w zależności od określonej kultury oraz danej epoki. Jednak okres przypadający przed wybuchem wspomnianej wojny jest czasem kiedy ludzie mieli wyrobione pewne normy moralne, nie byli przyzwyczajeni do widoku zabójstw dokonywanych codziennie, a tym bardziej wrażliwość wielu osób raczej nie pozwalała na wyrządzenie krzywdy drugiej osobie.Jednak pomimo to w wyniku powstania ideologii nazistowskiej, nienawiści wobec niektórych mniejszości oraz rozpętującej się wojny – stopniowo, lecz skutecznie podstawowa wrażliwość pośród niektórych została zneutralizowana. Okrucieństwo niemal nikogo nie oszczędzało, nieważne czy to byli dorośli mężczyźni, kobiety czy też niewinne dzieci. Pozostało wiele świadectw ludzi żyjących w tamtym ponurym okresie. Wiele z nich pochodzi z ust osób, które przeżyły opisywane wydarzenia. Niektóre pochodzą od osób, którym nie udało się przetrwać. Jedną z takich osób jest Anna Frank, która dokładnie opisała swoją historię w swym dzienniku.

 

Kim była Anna Frank?

 

Dokładnie nazywała się Annelies Marie “Anne” Frank. Była to dziewczynka, która urodziła się 12 czerwca w 1929 roku na terenie Niemiec. Dokładnie urodziła się we Frankfurcie nad Menem. Nie było by w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że urodziła się w żydowskiej rodzinie akurat w okresie przypadającym na czas rozpoczynających się prześladowań w kierunku osób wyznania mojżeszowego. Dlatego też jej rodzina zdecydowała się na przeniesienie się do Amsterdamu w 1934 roku. To właśnie wtedy doszło do przejęcia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera. Jednakże niedługo potem – w 1940 roku – prześladowania swoim zasięgiem objęły również Holandię.

Dziewczynka miała starszą siostrę o imieniu Margot. To właśnie ona dostała wezwanie do zgłoszenia się do “grupy pracującej za granicą”. Dla rodziców dziewczynek oczywiste było, że chodziło o przymusowe prace w obozie na terenie Niemiec. To wydarzenie przyczyniło się do podjęcia decyzji przez rodzinę Anny Frank do ukrycia się w oficynie jednej z kamienic w Amsterdamie. Był to budynek należący do byłej firmy Otto Franka – mianowicie Nederlandse Opekta Mij. Spędzili tam aż dwa lata. Mniej więcej wtedy Anna rozpoczęła pisanie swojego dziennika. To właśnie dzięki swojemu dziennikowi określana jest mianem najsłynniejszej holenderskiej pisarki. Co ciekawe, Anna Frank nigdy nawet nie uzyskała holenderskiego obywatelstwa.

 


Najsłynniejsza uczelnia na świecie


Czym jest dziennik Anny Frank?

 

Dziennik Anny Frank to nic innego jak pamiętnik drobiazgowo opisujący życie oraz codzienne funkcjonowanie rodziny Franków w ukryciu. Dziennik ten uznawany jest za jeden z najpopularniejszych dzienników wojennych. Został przetłumaczony na niemal 70 języków, a w wielu krajach wszedł do kanonu lektur szkolnych. Dziennik Anny Frank stanowi także opis funkcjonowania zwykłej nastoletniej, dorastającej, młodej kobiety w niemal irracjonalnym świecie. Anna pragnie prywatności, a ją trudno uzyskać, jeśli na tak małej przestrzeni ukrywa się wiele osób.

Jej dziennik stanowi zbiór listów, które adresowane były do wymyślonej przez Anne Frank przyjaciółki o imieniu Kitty. Jej dziennik stanowił aż trzy tomy. Pierwszy wpis został sporządzony 12 czerwca 1942 roku. Był to dzień, gdy dziewczynka osiągnęła wiek trzynastu lat. Ostatni wpis datuje się na 1 sierpnia 1944 roku.

 

Co się stało z Anną Frank?

 

Dnia 4 sierpnia 1944 roku kryjówka rodziny Franków zostaje odkryta przez Niemców. Stało się tak z powodu złożonego donosu przez holenderskiego denuncjatora. W efekcie cała jej rodzina wraz z samą Anną została przewieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Najpierw śmierć poniosła matka dziewczynki, następnie Anna Frank wraz z siostrą Margot zostały przewiezione do innego obozu o nazwie Bergen – Belsen. Tam na tyfus zmarła najpierw jej starsza siostra, następnie sama Anna. Tragizmu dodaje również fakt, że obydwie zmarły tuż przed wyzwoleniem obozu. Stało się to w lutym 1945 roku. Przeżył tylko ojciec Anny, który w późniejszym czasie opublikował pamiętnik córki.

 


Co się stało z Bronisławem Malinowskim


Dom Anny Frank

 

Ówczesny dom Anny Frank, który mieści się w Amsterdamie – dzisiaj jest muzeum. Odwiedzany jest przez rzesze turystów, zaś w 2012 roku pobiło rekord 1,1 miliona osób odwiedzających. Nic dziwnego, ponieważ wiele osób pragnie odtworzyć obraz tego jak żyła dziewczynka.

 

Kim jest Anna Frank dzisiaj?

 

Trudno jednoznacznie określić co było jej największym osiągnięciem. Na uwagę zasługuje fakt, że Anna Frank nie zatraciła wiary w to, że człowiek z natury jest dobry. Niejeden człowiek na jej miejscu straciłby wiarę w ludzi oraz oddał się zgorzknieniu. Ona jednak nie przestawała tracić pozytywnego myślenia ani też nie rozczulała się nad sobą. W swoim dzienniku zachwyca swoim dojrzałym myśleniem, szczególnie, że była wtedy tylko nastolatką. Tak też została zapamiętana – jako dojrzała, pozytywna dziewczynka, która odznaczała się talentem pisarskim. Pomimo przeciwności losu pragnęła opublikować swój dziennik. Co prawda nie zrobiła tego osobiście, ale cel osiągnęła dzięki swojemu ojcu.

 


Polaroid- Kiedy po sukcesie pojawia się porażka


 

Anna Frank- Najsłynniejsza holenderska pisarka