Agata Mróz – krótka historia


agata mróz historiemarki

4 czerwiec 2008 roku to data, która dla wielu ludzi (nie tylko miłośników sportu) zapisała się czarnymi zgłoskami. To wtedy zmarła jedna z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych siatkarek – Agata Mróz. Miała zaledwie 26 lat, a przed sobą szczęśliwe życie u boku ukochanego męża i niedawno urodzonej córeczki. Tak się jednak nie stało, a młoda sportsmenka przegrała walkę z ciężką chorobę. Kim była Agata Mróz i co po sobie pozostawiła?

 

Agata Mróz Historia


 

Sportowy życiorys

Agata Mróz przyszła na świat 7 kwietnia 1982 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochodziła z bardzo sportowej rodziny – rodzice uprawiali sport, siostra jest siatkarką, a brat koszykarzem. Z takimi genami uprawianie sportu to niemal przeznaczenie. Nie dziwi zatem fakt, iż jej przygoda z siatkówką rozpoczęła się bardzo wcześnie. Już jako uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu osiągnęła swój pierwszy sukces – jako kapitan Reprezentacji Polski kadetek wywalczyła złoty medal Mistrzostw Europy, a kilka miesięcy potem zdobyła czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata tej grupy wiekowej. Jednak radość z sukcesu nie trwała długo, gdyż niedługo po czempionacie kadetek młoda siatkarka dowiedziała się, iż choruje na mielodysplazję szpiku.

Pierwszy atak choroby przerwał dobrze zapowiadającą się karierę na niemal trzy lata. Jednak młoda zawodniczka nie poddała się i podjęła walkę z chorobą. Po ponad 30 miesiącach wyniki poprawiły się na tyle, iż Agata Mróz mogła powrócić do treningów. Jak po latach sama przyznała – zrobiła to głównie dla ojca, który nigdy nie zwątpił w to, iż jego córka będzie jeszcze grała na najwyższym poziomie.

 

Powrót do sportu

 

Powrót na siatkarskie parkiety rozpoczęła z drużyną Ostrowca Świętokrzyskiego. To tam wypatrzył ją ówczesny trener kadry siatkarek – Andrzej Niemczyk. W ten oto sposób Mróz Agata została powołana do kadry seniorskiej. To był moment przełomowy, który zapoczątkował serię sukcesów. Najpierw zdobyła Mistrzostwo Europy w 2003 roku, by dwa lata później powtórzyć ten sukces.Jednak na Mistrzostwa Świata, które odbywały się kilka miesięcy po europejskim czempionacie zawodniczka już nie pojechała. Jak sama tłumaczyła – obciążenie dla organizmu byłoby zbyt duże. Niemniej jednak walka z chorobą nie przerwała jej marzeń o wyjeździe do zagranicznego klubu. Po sukcesach na krajowych parkietach (zdobycie mistrzostwa Polski i Pucharu Polski z drużyną BKS Stal Bielsko Biała) zawodniczka podpisała kontrakt z hiszpańskim zespołem Gruppo Murcia 2002, z którym zdobyła mistrzostwo i Puchar Hiszpanii.

Jednak w 2007 roku – ze względu na pogarszające się wyniki badań – zawodniczka postanowiła zakończyć karierę. Wtedy było już jasne, iż jedynym ratunkiem dla Agaty będzie operacja przeszczepu szpiku kostnego.

 

Historia Firmy ATARI- kliknij

 

Życie prywatne

Agata Mróz dzieciństwo i młodość spędziła w Tarnowie, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki na siatkarskich parkietach. Przez cały ten okres mogła liczyć na wsparcie rodziców, dla których sport także był sensem życia. Jednym z najważniejszych momentów w jej życiu – jak sama podkreślała – było poznanie Jacka, za którego wyszła za mąż 9 czerwca 2007 roku. W niemal wszystkich wywiadach podkreślała, iż to właśnie mąż wspierał ją w ciężkich chwilach i nigdy nie przestał wierzyć, iż chorobę uda się pokonać. I pewnego dnia okazało się, iż do siatkarki uśmiechnęło się szczęście – w Niemczech udało się znaleźć dawcę szpiku kostnego, a sam przeszczep zaplanowano na 22 listopada.

Jednak podczas badań kwalifikacyjnych do przeszczepu okazało się, iż Agata Mróz jest w ciąży. I chociaż wielu lekarzy sugerowało aborcję, to siatkarka zdecydowała się urodzić dziecko. Ta decyzja spotkała się z różnymi reakcjami – jedni uważali ją niemal za świętą, inni krytykowali za nieprzemyślaną decyzję i ryzykowanie własnym życiem. Ale Agata była nieugięta i od samego początku wierzyła, że się uda. Ukochana córeczka przyszła na świat 4 kwietnia 2008 roku. Przeszczep szpiku kostnego odbył się 22 maja we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Po operacji lekarze orzekli, iż sam zabieg przebiegł pomyślnie, ale kwestia przyjęcia bądź odrzucenia szpiku miała się rozstrzygnąć w ciągu kilku bądź kilkunastu dni. I chociaż wszystko wydawało się być w porządku, to jednak nowy szpik nie zdążył podjąć pracy. Organizm siatkarki został zaatakowany przez posocznicę, a lekarze przegrali walkę o jej życie. Pogrzeb Agaty Mróz odbył się 9 czerwca 2008 roku – rok po jej ślubie. W ostatniej drodze towarzyszyły jej tłumy ludzi, a dawny trener Andrzej Niemczyk w swojej biografii napisał: “Cholera, wiele bym dał, żeby móc samemu pożegnać się z tym światem, w zamian za zdrowie Agatki!”. Jednak nic nie mógł zrobić.

O ATARI zawsze wspomnieć warto

 

 

Agata Mróz – pomimo bardzo krótkiego życia – poruszyła serca wielu Polaków.

 

Stała się symbolem nie tylko sportowego sukcesu (osiągniętego pomimo groźnej i wyniszczającej choroby), ale także ogromnej miłości rodzicielskiej, która doprowadziła do zaryzykowania własnym życiem w imię uczucia do nienarodzonej córki. I chociaż wciąż nie milkną dyskusje na temat decyzji siatkarki, to jednego nie można jej odmówić – odwagi, heroizmu, empatii i umiejętności wzniesienia się ponad własne potrzeby.

Przebieg jej życia był bodźcem dla twórców filmu “Nad życie”, którzy postanowili przenieść jej historię na szklany ekran. I chociaż Agata Mróz film zainspirowała jedynie ostatnim okresem swojego życia (obraz skupia się na kilkunastu miesiącach przed śmiercią), to jest w nim wszystko, co powinno być – miłość, wzruszenie i nadzieja. Twórcy filmu pokazali to, co najważniejsze – ogromne uczucie siatkarki do życia, męża i dziecka.

 

Czym jest Marka? -Zobacz

 


Blog Biznesowy – Historie Marki


 

Agata Mróz – krótka historia