Mastercook- od giganta do bankruta?


mastercook historie marki

Miasto Wrocław już od kilkudziesięciu lat nieodłącznie wiąże się z produkcją sprzętu AGD na wielką skalę. To właśnie tutaj powstała i działała jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek świata – czyli Mastercook. Jej historia sięga drugiej połowy XX wieku, kiedy to powstał zalążek dzisiejszej fabryki. Przez kolejne lata firma rozwijała się w zawrotnym tempie, a jej produkty – na przykład pralka lub kuchenka Mastercook – podbijały światowe rynki.

Z roku na rok marka zdobywała coraz szersze grono odbiorców, a z czasem stała się jednym z liderów w swojej branży. W 2012 roku firma wyprodukowała ponad dwa miliony przeróżnych urządzeń AGD, a jej logotypem były sygnowane zarówno artykuły małego, jak i dużego AGD. Kuchenka, lodówka, piekarnik, zmywarka, odkurzacz czy pralka Mastercook trafiały do wielu polskich i europejskich domów. Dzisiaj niewiele z tego zostało, a marka Mastercook zniknęła z rynku.

Historia Mastercook

Historia Mastercook sięga 1946 roku, kiedy to w poniemieckiej fabryce Knauht na terenie Wrocławia powstała Odlewnia Żeliwa i Metali oraz Wytwórnia Naczyń Emaliowanych. W początkowym okresie swojego istnienia fabryki produkowały przede wszystkim elementy do motocykli, emaliowane bańki i wiadra, ruszty do parowozów, godła narodowe zdobiące lokomotywy, części do pomp, klamki do wagonów czy sieczkarnie dla rolnictwa.

Pierwszymi elementami produkcji powiązanymi ze sprzętem AGD były kuchnie węglowe i pralki wirnikowe o wdzięcznej nazwie „Emilia”. W 1962 roku obie firmy zostały połączone, w wyniku czego powstały Wrocławskie Zakłady Metalurgiczne. Nowopowstała fabryka specjalizowała się w produkcji kuchni węglowych i gazowych oraz pralek wirnikowych. Momentem przełomowym był rok 1969, kiedy to rozpoczęto produkcję czteropalnikowej kuchni gazowej z piekarnikiem. A już rok później na rynek trafiła kuchnia gazowa z elektrycznym piekarnikiem, która dodatkowo była wyposażona w opiekacz i obrotowy rożen.

 


Marka Pontiac- Co się z nią stało?


 

To był prawdziwy przełom w produkcji sprzętu AGD. Na fali sukcesu firma postanowiła się rozwijać i w 1976 roku połączyła się z zakładem z Wąsosza. Wtedy też pierwszy raz użyto miana Wrozamet – powstałej od pierwszych liter nazwy zakładu. Zmieniała się też sama nazwa firmy – od tego momentu były to Zakłady Sprzętu Grzejnego Predom – Wrozamet. Już rok później firma zaczęła produkować nowoczesne kuchnie gazowe dla Philipsa, które charakteryzowały się zabezpieczeniem palników przed wyciekiem gazu. Jednak firma na tym nie poprzestała. Od 1988 roku zaczęła produkować coraz bardziej popularniejsze kuchenki elektryczne.

Po zmianie ustroju państwa w 1992 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa i przyjęło nazwę Wrozamet S. A. Nazwa Mastercook pojawiła się w 1993 roku, który dla firmy okazał się rokiem przełomowym – nowa generacja kuchni została wprowadzona do sprzedaży i niemal natychmiast osiągnęła sukces. W bardzo krótkim czasie wszystkie produkty firmy były już sygnowane nazwą i logo Mastercook. W 1995 roku Wrozamet S. A. został włączony do narodowego programu prywatyzacji, czego skutkiem było nawiązanie współpracy z hiszpańską firmą Fagor, zrzeszoną w międzynarodowej korporacji MCC. W 2002 roku Fagor i MCC wykupiły ostatnia akcję, dzięki czemu stały się jedynymi właścicielami wrocławskiego Wrozametu. 29 marca 2006 roku firma zmieniła nazwę na Fagor Mastercook S. A.

Mastercook w XXI wieku

Początkowe lata działalności firmy Fagor Mastercook S. A. to wielkie pasmo sukcesów. W tym czasie zostało zrealizowanych kilka dużych inwestycji, wśród których warto wymienić:

– linia produkcyjna pralek (50 tysięcy sztuk w 2005 roku),
– produkcja płyt do zabudowy (180 tysięcy sztuk w 2005 roku),
– linia produkcji chłodziarek (140 tysięcy sztuk w 2005 roku),
– linia produkcji piekarników do zabudowy,
– powstanie fabryki produkującej pralki Mastercook ładowane od góry,
– rozbudowa fabryki produkującej kuchenki.

W 2010 roku Fagor Mastercook S. A. uruchomiło nową linię produkcji zmywarek i pralek oraz wdrożyła zupełnie nową technologią stosowaną w produkcji kuchni emaliowanych. Ten rok był dla wrocławskiego przedsiębiorstwa przełomowy – produkcja sprzętu AGD przekroczyła 2 miliony sztuk. Po modernizacji fabryk i linii produkcyjnych w 2013 roku firma zamierzała zainwestować w kolejne projekty. Tak się jednak nie stało. 31 października 2013 roku zarząd firmy Fagor Mastercook S. A. poinformował, iż do hiszpańskiego sądu został złożony wniosek upadłościowy.


Kim była Agata Mróz?


Początkowo informowano o tym, iż spółka ma być restrukturyzowana, a czynności upadłościowe zostały podjęte w trosce o dobro klientów, pracowników i wierzycieli. Z czasem okazało się, iż zadłużenie firmy Fagor wynosi ponad miliard euro. W takiej sytuacji trudno było o ratunek. W lutym 2014 roku wrocławski sąd orzekł o upadłości polskiej fabryki. Wydawało się, iż nic już nie mogło uratować przedsiębiorstwa. Firma Bosch – która początkowo była zainteresowana przejęciem bankruta – wycofała się z powodu przedłużających się procedur. Jednak w kolejnych miesiącach udało się porozumieć – w 2015 roku Fagor Mastercook S. A. zostało kupione przez niemieckiego potentata. Bosch stał się oficjalnym właścicielem wrocławskiej firmy.

Marka Mastercook to jedna z najbardziej znanych marek. W latach swojej świetności firma produkowała miliony sprzętu AGD, który trafiał na polski i światowy rynek. Jej największym sukcesem była nie tylko wielomilionowa produkcja, ale także stworzenie marki, która już na stałe zapisała się w historii szeroko pojętej elektroniki. W takim kontekście firma na pewno osiągnęła sukces. Ale nie uniknęła też błędów, czego najbardziej bolesną konsekwencją była upadłość.

Kamila Skolimowska- Największe sukcesy

 


Blog Biznesowy- Historie Marki


 

Mastercook- od giganta do bankruta?