O ATARI zawsze wspomnieć warto


atari historie marki

Atari to firma, która położyła fundamenty pod gry komputerowe. Jest to zatem jedno z najważniejszych przedsięwzięć, które znacznie przyczyniło się do rozwoju komputeryzacji. Chociaż historia tej firmy nie zakończyła się sukcesem, to Atari wiele zrobiło, by każdy mógł dzisiaj oddawać się rozrywce grania w różnego rodzaju gry na komputerze.

 

Perypetie ATARI


 

POCZĄTKI

 

Firmę założono w roku 1972, a jej założycielami byli: Nolan Buschnell i Ted Dabney. Od razu, pod nazwą firmy, została wypuszczona prosta gra video pod nazwą Pong. Była to elektroniczna wersja ping – ponga. Gra odniosła ogromny sukces.
Ideą firmy Atari było tworzenie gier na użytek domowy, czyli gry miały być dobre do grania w domu. W 1975 podpisano umowę z firmą Sears, w której to sklepach zaczęto ją sprzedawać. Sukces był tak ogromny, że zarobiono bardzo duże pieniądze.

 

PROPOZYCJA OD STEVA JOBSA

 

W międzyczasie wiele firm komputerowych zaczęło produkować różnego rodzaju gry, które zaczęły kusić coraz to ciekawszą, kolorową grafiką. Gry były bardziej interesujące i zaczęły pomału wypierać z rynku, przestarzałego Ponga. Atari zaczęło borykać się z finansami i w tym czasie początkujący, pracownik etatowy firmy, Steve Jobs, zaproponował właścicielom Atari, zainwestowanie w projekt, nad którym pracował. Jednak Nolan Buschnell mu odmówił i tym sposobem pozbawił siebie i swojego wspólnika możliwości zdobycia ogromnej fortuny. Ponieważ po kilku latach Steve Jobs wraz ze swoim przyjacielem Stevem Wozniakiem, założyli Apple Computer.

 

SPRZEDAŻ ATARI

 

Szukając możliwości zdobycia nowych funduszy, w 1976 roku firmę Atari sprzedano firmie Warner Communication. Od tego czasu luzackie Atari stało się firmą sztywną i zamkniętą w pewne ramy. Sam natomiast jej były właściciel został zwolniony. W roku 1979 pod szyldem Atari wypuszczono dwa komputery domowe, które były w pełni profesjonalne i oparte na pełnej wersji mikroprocesora z VCS. Obydwa komputery posiadały pamięć 8 K, natomiast później wersje zmieniono, model 400 zyskał pamięć 16 K a 800 – pamięć 48 K ram.
Przyniosło to firmie ogromne dochody a samo Atari w tamtych czasach stało się najbardziej rozwijającą się firma komputerową.

 

ZNOWU KONKURENCJA

 

Przemysł komputerowy tak szybko zaczął się rozwijać, że nagle na rynku pojawiła się firma IBM, która na rynek wprowadziła komputer o znaczeniu przemysłowym. Małe komputery firmy Atari stały się znowu markami przestarzałymi o małych możliwościach i małych pamięciach.

 

Firma- czym dokładnie jest? Co oznacza i co się z nią wiąże?

 

POWRÓT DO GIER KOMPUTEROWYCH

 

Atari nadal wprowadzało na rynek coraz to nowsze wersje komputera domowego oraz zaczęło produkować gry komputerowe, oparte o popularne filmy. Z czasem i ten projekt stał się bardzo mało dochodowy, ponieważ inne firmy rozpoczęły wypuszczanie na rynek gier komputerowych przystosowanych do komputerów coraz to nowszej generacji. Atari zaś wciąż trwało przy swoich przestarzałych i pięcioletnich maszynach. Firma płaciła wysokie rachunku za to, że nie przeprowadzała na swoje potrzeby badań rynku oraz za to, że nigdy nie interesowała się potrzebami użytkowników czyli osób poszukujących coraz to nowocześniejszych rozwiązań na rynku komputerowym.
Sytuacji nie zmieniały gry typu Pac Man czy coraz to nowsze, według Atari, propozycje komputerowe.

 

POWER WITHOUT PRICE

 

Hasło to przez moment stało się deską ratunkową firmy Atari, która na przełomie lat 1983 i 1984 wypuściła komputery, które przewyższały komputer firmy Apple Computer. Macintosh posiadał czarno biały monitor 9 a komputery Atari ST miały kolorowy monitor 12, były mocniejsze i o wiele tańsze.
Hasło “Power without price” było widoczne wszędzie, na transparentach, na koszulkach i doskonale identyfikowało się z komputerami Atari. W tym czasie na rynek zostało wypuszczonych sześć nowych komputerów i wiele urządzeń dodatkowych. Maszyny były potężne i przez wszystkich nazywane w tamtym okresie żartobliwie: “Jackintosh”.

 

Czym są marki? Sprawdź

 

WIĘKSZY SUKCES W EUROPIE

 

Mimo takiej ogromnej i popularnej kampanii, firma Atari wciąż większe sukcesy odnosiła w Europie aniżeli w Ameryce. Komputerowy rynek Ameryki wciąż nie umiał do końca poznać się zaletach maszyn produkowanych przez Atari.
Latem 1988 roku Atari całkowicie się przeorganizowało i skupiło tylko i wyłącznie na biznesie komputerowym. Sformułowało nową grupę telemarketingową i wynajęło nową agencję public – relations i rozpoczęło na nowo walkę o ustanowienie siebie na wysokiej pozycji na ryku amerykańskim.

 

 

AKTUALNIE CO SIĘ DZIEJE Z ATARI

 

W międzyczasie firma wprowadziła na rynek wiele produktów, takich jak:
cztery nowe linie komputerów, drukarkę laserową, grę video typu hand-held, konsolę Atari Jaguar, kieszonkowy komputer, laptop kompatybilny z serią komputerów ST, komputer przenośny ze świetlnym piórem.
Dzisiaj jest to firma międzynarodowa zatrudniająca około 1200 osób z siedzibą w Kalifornii.
Ma swoje biura w Australii, Izraelu, Danii, Włoszech, Francji, Japonii, Hong Kongu i w wielu innych miejscach na Świecie. Wciąż jest firmą przodującą w obniżaniu cen za produkty o jak najwyższej jakości.
Nazwa Atari wciąż jest aktualna na rynku mimo, że ciągle zmieniała swoich właścicieli.

 


Blog Biznesowy – Historie Marki


 

O ATARI zawsze wspomnieć warto