Co się stało z firmą Aiwa?


Aiwa

Produkty Aiwa zauroczyły kiedyś Polaków, sprzedawane tylko za bony lub za dolary były synonimem luksusu. Najczęściej zakupem była wieża Aiwa, która jak na lata 80 była bardzo dobrym sprzętem. Sama firma Aiwa przechodziła swoje złote okresy i produkowała produkty rzeczywiście jak najwyższej jakości. 

KORPORACJA AIWA

Korporacja powstała w Japonii w roku 1951. Z założenia firma miała produkować średniobudżetowy sprzęt audio dostępny praktycznie dla każdego przeciętnego człowieka. Firma produkowała również bardzo popularne telewizory. Przez cały okres działalności, japońskiej korporacji, jej sztampowym produktem była wieza Aiwa, wieża była stereo i był to produkt niezwykle popularny również w Polsce.Do dzisiaj żyją w naszym kraju osoby, które były pasjonatami wspomnianej wieży. Sprzęt funkcjonował w Polsce pod nazwą NSX i przetarł drogę najbardziej wszechstronnej elektronice użytkowej. Wieże miały świetną jakość, doskonałe funkcje i bardzo ciekawy i oryginalny design.

CZYM NAJBARDZIEJ ZASŁYNĘŁA AIWA?

Aiwa wielu osobom kojarzy się z wieżą, bez względu jakiego rodzaju ale wieżą grającą. Sprzętem bardzo dobrym i niezwykle popularnym. Jednak nie wieża Aiwa była największym sukcesem Japończyków. Korporacja zasłynęła z faktu, że w latach 60 – tych wyprodukowała magnetofon z opcją nagrywania. Urządzenie było dostępne za niewielkie pieniądze przez co mógł je kupić sobie każdy. Była to zupełna nowość i sprzęt ten był, jak na tamte czasy, sprzętem kompletnie nowoczesnym.

 


Harvard- światową marką?


KONKURENCJA DLA SONY

Przez wiele lat Aiwa radziła sobie bardzo dobrze, produkowała sprzęt dobrej jakości za niewielkie pieniądze, dostępny dla zwykłych ludzi. Do dzisiaj nie wiadomo dlaczego została zakupiona przez firmę Sony, najczęściej mówi się, że Sony w ten sposób zlikwidowało swojego groźnego konkurenta.
Aiwa przeszła we władanie Sony w roku 2002 i była reprezentantem w jego szeregach, produktów tanich. Wszystko co było wyprodukowane pod znakiem handlowym Aiwa było dobre i tanie. Ta polityka firmy jednak nie zdała egzaminu, ponieważ sony potrzebowało produktów tanich ale i o niższej jakości. Przez jakiś czas próbowano jeszcze ratować znak firmowy i wymyślono, że pod znakiem Aiwa będzie produkować się przenośny sprzęt grający. Jednak i w tym przypadku Aiwa, jako producent sprzętu okazała się doskonała. Dobra jakość i doskonałość nie były potrzebne firmie Sony i dlatego zadecydowano o tym, aby marka przestała istnieć. Produkty firmy w Europie były sprzedawane do roku 2006.

 


Kim jest Anna Frank?


SUKCES PRZEMIENIONY W PORAŻKĘ

Do końca nie wiadomo, czy gdyby Aiwa istniała nadal, byłaby firmą, która odniosła sukces. Na pewno i w dużej mierze do jej porażki przyczyniła się jej sprzedaż firmie Sony. Korporacja Aiwa podczas swojej działalności odniosła wiele sukcesów, wprowadzając na rynek sprzęt jak najwyższej jakości w jak najniższej cenie i zawsze jakością potrafiła się obronić, nawet pod skrzydłami firmy Sony. Można nawet powiedzieć, że to wysoka jakość Aiwy przyczyniła się do jej zamknięcia.
Ogólnie firma Aiwa swój sukces przekuła w porażkę, pozwoliła się zlikwidować w cieniu i pod patronatem Sony. Firma Sony zaś zlikwidowała swojego konkurenta.

MAŁO KTO PAMIĘTA JUŻ O FIRMIE AIWA

Dzisiaj produkty marki Aiwa nie istnieją, całkowicie zniknęły z półek. Mało kto też pamięta o radiomagnetofonach czy dyktafonach czy wieżach doskonałej jakości i oryginalnym designie. Sony przejęło Aiwę całkowicie i zdecydowało o jej zamknięciu. Jak było naprawdę, wiedzą tylko osoby zainteresowane, nie można więc osądzać ani firmy Sony ani firmy Aiwy. Dobrze jednak, że przez pewien czas na rynku ten sprzęt był, a w Polsce był to sprzęt prawie nie osiągalny chociaż bardzo pożądany.

 


Tytan muzyki popularnej- Kim był?


 

Aiwa w czasie swojej działalności wprowadziła wiele ciekawych i bardzo dobrych produktów, wymyśliła magnetofon, dzięki któremu zyskała sławę. Korporacja odniosła sukces i mimo woli stała się rywalem potężniejszych firm od niej. Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny firma bardzo dobitnie zaznaczyła na rynku swoją obecność i wciąż jest wspominana.

Co się stało z firmą Aiwa?